РОЗГОРТАННЯ ЧЕХОСЛОВАЦЬКОЇ ОКРЕМОЇ БРИГАДИ НА ПРАВОБЕРЕЖНІЙ УКРАЇНІ У 1943–1944 рр.
DOI:
https://doi.org/10.33099/2707-1383-2022-44-2-107-130Ключові слова:
1-а чехословацька окрема бригада, Житомирсько-Бердичівський наступ, Корсунь-Шевченківський наступ, битва за Руду, битва за Білу Церкву, Жашківська битва, Друга світова війна, 1943 рік, 1944 рікАнотація
Під час Другої світової війни на території Радянського Союзу були створені чехословацькі збройні формування. З їх скромного початку, коли існував лише один батальйон, навесні 1943 року він був розширений до окремої бригади. Її офіційна назва була «1-а чехословацька окрема бригада» (1. československá samostatná brigáda). Після участі в Київській битві 1943 р. бригада взяла участь у двох важливих операціях Червоної армії на Правобережній (Західній) Україні, тобто в Житомирсько-Бердичівській та Корсунь-Шевченківській відповідно в 1943 та 1944 роках.
Дослідження має на меті вивчити оперативне розгортання чехословацької бригади та оцінити її внесок в обох операціях. Для цього на основі історіографічних методів було проведено дослідження бойових документів, особливо в архівах обох воюючих сторін, тобто чехів (Vojenský ústřední archiv-Vojenský historický archiv) і німців (Bundesarchiv-Militärarchiv).
В обох операціях чехословаки були розгорнуті у другому ешелоні наступального напрямку; їхнім завданням було прикрити радянські фланги.
Метою дослідження є вивчення бойових дій 1-ї чехословацької окремої бригади під час Житомирсько-Бердичівського та Корсунь-Шевченківського наступів. Зокрема, йдеться про ознайомлення з її організацією та бойовими можливостями, оперативним призначенням та її курсом наступу, і таким чином з’ясувати, наскільки Чехословацька бригада мала власну оперативну незалежність. Водночас дослідження спрямоване на те, щоб у широкому контексті боїв на Правобережній Україні оцінити загальний внесок чехословаків у бойові дії Червоної армії.