ФОРМУВАННЯ КОНЦЕПТУАЛЬНИХ ОСНОВ ҐЕНДЕРНОЇ ПОЛІТИКИ У ЗБРОЙНИХ СИЛАХ УКРАЇНИ: ІСТОРИКО-ПРАВОВИЙ ВИМІР (2018 – 2022 рр.)
DOI:
https://doi.org/10.33099/2707-1383-2022-46-4-171-184Ключові слова:
ґендерна рівність, ґендерна політика, Збройні Сили України, ґендерна дискримінація, концептуально-історичні аспекти, демократичні цінності, демократизація українського війська, військова діяльністьАнотація
Відповідно до авторської позиції, ґендерна політика – це цілеспрямована діяльність органів державного управління, державних і громадських інституцій, громадянського суспільства із забезпечення рівних прав, рівної відповідальності перед державою і соціумом, рівних свобод та можливостей для жінок і чоловіків, розвиток ґендерної культури в суспільстві та захист від дискримінації за ознакою статі. Метою формування національної ґендерної політики є досягнення ґендерної рівності в Україні та сприяння утвердженню ґендерної рівності в Європі і світі.
Розуміння принципу ґендерної рівності у Збройних Силах України ґрунтується на підходах НАТО і розкривається як рівні права і рівні можливості для чоловіків і жінок; як рівна відповідальність представників обох статей за захист України, рівний доступ до ресурсів та інформації, рівні обов’язки і, як наслідок, – рівний внесок чоловіків і жінок в підвищення обороноздатності нашої держави.
Протягом 2022–2023 років Україна, не дивлячись на активну фазу бойових дій, не зупиняє реформи, які ведуть до оптимізації становища жінок та утвердження суспільства рівних можливостей. Досвід повномасштабного вторгнення РФ на територію України 2022–2023 рр. засвідчив, що шлях до перемоги вимагає об’єднання зусиль всіх українців, і вкрай важливо долучити до захисту держави представників всіх статей з метою підвищення обороноздатності і всебічної підтримки Збройних Сил України.