ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ РАДЯНСЬКОЮ СПЕЦСЛУЖБОЮ РОЗВІДУВАЛЬНО-ДИВЕРСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В ОКУПОВАНОМУ ГІТЛЕРІВЦЯМИ КИЄВІ (1941–1943 рр.)
DOI:
https://doi.org/10.33099/2707-1383-2024-52-2-52-71Ключові слова:
Друга світова війна, спеціальні служби, розвідка, диверсії, підпільна діяльність, психологічна війна, історія Києва.Анотація
У статті на основі архівних документів радянських спецслужб досліджується організація розвідувально-диверсійної роботи по лінії органів НКВС–НКДБ в окупованому гітлерівцями Києві у 1941–1943 роках. Висвітлюються організаційні трансформації та функції органу керівництва зафронтовою роботою в НКВС СРСР та УРСР. Дається характеристика контррозвідувально-поліцейським органам окупантів як фактору оперативної обстановки. Приділяється увага причинам провалів резидентур, висвітлюються факти важких зрад у лавах підпілля. Досліджуються такі чинники організації розвідувальної роботи, як підбір негласних помічників, їх соціально-професійний склад, підготовка агентури до зафронтової роботи, визначення завдань й легендування груп, формування резидентур, їх виведення до Києва, результат їх роботи. Окремо розглядається розвідувальна робота із вивчення гітлерівських установ інформаційно-психологічного протиборства у Києві та характер співробітництва з ними антирадянськи налаштованої інтелігенції.