ОБМАН СТРАТЕГІЧНОГО МАСШТАБУ – 80 РОКІВ СПЕЦІАЛЬНІЙ ДЕЗІНФОРМАЦІЙНІЙ ОПЕРАЦІЇ ІЗ МІСТИФІКАЦІЇ ТА ОБМАНУ ПРОТИВНИКА «БОДІГАРД»
DOI:
https://doi.org/10.33099/2707-1383-2025-56-2-76-88Ключові слова:
операція «Бодігард», «Фортитьюд», «Напад», введення в оману, Лондонська контролююча секція (LCS), фальшива арія FUSAG, подвійні агенти.Анотація
У статті розглядається та аналізується комплекс заходів, розроблених та здійснених союзниками по антигітлерівській коаліції під час підготовки та проведення спеціальної дезінформаційної операції із містифікації та обману «Бодігард», що за масштабом заходів та результатами мала стратегічне значення. План операції передбачав послідовне проведення шести великих та більше 30 операцій оперативно-тактичного рівня із дезінформації противника. Операцію проводили за трьома основними напрямами: поширення неправдивих відомостей про час і місце наступу військ Союзників, створення у районах Британських островів неправдивих ознак зосередження військових частин і військової техніки, взаємодія з Генеральним штабом Червоної армії із питань дезінформації противника. До операції залучали подвійних агентів, технічні засоби розвідки та дипломатичні канали, а також здійснювали візуальний обман повітряної розвідки противника. Головною з них була операція «Фортитьюд» («Стійкість»), що складалася з двох операцій: «Фортитьюд Північ» та «Фортитьюд Південь». В інтересах операції «Бодігард» Генеральний штаб Червоної армії проводив операцію з дезінформації противника під кодовою назвою «Напад». Проведений комплекс заходів досягнув поставленої мети. Союзникам вдалося ввести в оману вище військово-політичне керівництво Німеччини щодо терміну початку вторгнення, району висадки військ на Європейський континент та їх бойового складу.
##submission.downloads##
Опубліковано
Версії
- 2025-06-30 (2)
- 2025-06-30 (1)